Das Leben der Anderen - oskarový snímek - "Životy těch druhých"
Film pojednává o odposlouchávání kulturní scény Východního Berlína agenty německé tajné policie Stasi.
Východní Berlín, listopad 1984. Vládnoucí strana si vybudovala nekompromisní systém špionáže a dozoru nad obyvateli země, který znemožňuje svobodné naplňování nejintimnějších tužeb. Režimu oddaný kapitán Wiesler přijme s dobrou vůlí i upřímným přesvědčením zadání špehovat dramatika Dreymana a jeho přítelkyni, slavnou herečku Sielandovou. Nově zjištěné okolnosti celého případu však Wieslera neočekávaně postaví na druhou stranu barikády. V sázce je přehodnocení protagonistových životních priorit, ale i jeho bezpečí. Tíha filmu spočívá nejen v tom, že mezi odposlouchávacími přístroji zajatý Wiesler nemá s kým mluvit, ale zejména ve skutečnosti, že každé vyřčené slovo může znamenat pád. Jaké jsou možnosti přežití a naplnění vlastních snů v režimu, jehož nabídky nelze odmítat? A dá se v atmosféře strachu a neustálého podezřívání vůbec dosáhnout klidu?
▪ Einer der größten Meisterwerke deutscher Filmgeschichte.
▪ Ein emotionales Meisterwerk geprägt durch brilliante schauspielerische Leistungen
▪ Durch diesen Film glaubt man wieder an das Gute im Menschen
November 1984, fünf Jahre vor der Öffnung der Berliner Mauer: Die DDR sichert ihren Machtanspruch durch den perfiden Überwachungsapparat der Staatssicherheit. Hauptmann Wiesler übernimmt die Observation des renommierten Schriftstellers Dreyman und seiner Freundin Sieland. Zunehmend fühlt sich der überzeugte Stasi-Mitarbeiter vom Leben des Künstlerpaares berührt. Als er erfährt, dass der Überwachung nicht politische, sondern private Motive zugrunde liegen, beginnt er, seinen Auftrag zu sabotieren – mit weit reichenden Folgen für alle Beteiligten.
Gelassen und zugleich gefühlvoll spürt Regisseur Henckel von Donnersmarck in seinem eindringlichen Spielfilmdebüt den Überwachungsmechanismen der Stasi und ihren schonungslosen Eingriffen in die Privatsphäre der Künstlerinnen und Künstler nach.